VetAsistanı (PROGRAM HAKKINDA )

Vet.Asistanı

(Veteriner Yardımcısı)

(Teşhis Destek Sistemi)

 (Semptomlardan Tanıya)

Veteriner Analitik SİStemle TANI

Veteriner Analitik Sistem İle Semptomlardan TANIya

Veteriner Analitik Semptom İrdeleme Sistemiyle TANI

 

Genç veteriner klinisyenlerinin sahada en sık karşılaştıkları sorun hastalıkların differensiyel diyagnozunda aynı anda birçok hastalığı düşünememeleridir. Bu durum bazen bir klinik işaretin gözden kaçırılmasına ve sonuçta da yanlış teşhislere sebep olmaktadır.

 

Hayvan hastalıklarında görülen klinik ve/veya laboratuvar belirtilerin bilgisayar ekranından seçilerek differensiyel diyagnoza götüren bir bilgisayar programının olmasının yararlı olacağını düşünerek Vet.Asistanı hazırlanmıştır.

 

Vet.Asistanı ile (Sığır, Koyun-Keçi ve Kedi-Köpek) hastalıklarının etiyolojileri, semptomları, ayırıcı tanıları,  sağaltımları ve korunmaları ile ilgili özet bilgiye ulaşabilinmektedir. 

 

Vet.Asistanı ile (Sığır, Koyun-Keçi ve Kedi-Köpek) hayvan türlerine ait kayıtlı hastalıkların klinik ve/veya laboratuvar semptomlarından seçim yapılarak hastalıklar arasında karşılaştırma yolu ile seçilen semptomlara en uygun hastalıklar olma olasılıklarıyla ( % yüzdesel oranlarıyla ) ve hastalıklar hakkında özet bilgiye kısa sürede ulaşılabilinmektedir.

 

Vet.Asistanı içerisindeki Güncel İlaç Rehberi ile Etken Madde, Kullanım Yeri ve Spesiyalite isimlerinden kolaylıkla arama yapabilirsiniz.

 

Vet.Asistanıbaşta veteriner fakültesi öğrencileri için interaktif eğitici olmak üzere genç veteriner hekimlerin teşhis ve tedavide en doğru ve çabuk sonuca varabilmelerini sağlayan ve mesleki temel konularda kütüphane olma yolunda ilerleyen bir programdır.

 

 

Tarihsel Gelişimi (Oluş Hikayesi):

 

1998 yılında Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesine başladıktan sonra Semptomlardan Tanıya programının temellerini attım. “Böyle bir programın sahada dizüstü bilgisayarda hayvan sahibinin yanında kullanılmasının hiç pratik olmayacağı”nı dile getirenlere, cevaben “ilk olarak bu programın özellikle öğrenciler için çok faydalı olacağını ve ilerleyen yıllarda bilgisayarların iyice küçülerek avuç içine sığacak kadar küçüleceğini ve sahada çalışanlarında bu programı çok kolay bir şekilde kullanılabileceği” öngörüsünde bulunduğum 1998 yılında en iyi cep telefonun ekranın siyah-beyaz ve ekranının 3 satır olması nedeni ile bu söylediklerim birçok kişiye hayal gibi geliyordu.

 

2000 yılında programın yazılımını bitirerek Windows işletim sistemli bilgisayarlarda çalışan ilk versiyonunu yaptım. Programın yazılımını yaklaşık 2 yılda bitirdim. Okul bitine kadar da içerisindeki verileri bana yardımcı olan sınıf arkadaşlarımla hazırladım.

 

Programı 2002 ve 2003 yıllarında İstanbul Üniversitesinin 4. ve 5. Ulusal ve Uluslararası Veteriner Hekim Öğrencileri Kongresinde tanıtımını yaptım.

 

2010 yılında sınırlı olarak internete yükleyerek veteriner hekimlerin kullanımına sundum.

 

1998 yıllındaki öngörülerimin 2010 yılından sonra (Mobil uygulamaların) iyice gelişmesi ve bu programa benzer programlar yapmak isteyenlerin artması üzerine sponsor bulamadığım için bütçemi zorlayarak kendi imkanlarımla 2015 yılında bu programın mobil (Android) işletim sisteminde çalışması için profesyonel bir yazılım şirketine mobil versiyonunu yaptırıp “Vetasistanı” adıyla Temmuz 2015’de piyasaya çıkarttım. Böylece 1998 yılında temellerini attığım programın ilk mobil versiyonu ile Veteriner Hekimliği alanında yeni bir dönemin kapısını aralamış oldum. 

 

İlk mobil versiyonunu çıkartırken "Veteriner Hekimlerin programı kullanmaları ile Kullanıcıların öneri ve istekleri doğrultusunda en kısa sürede Vetasistanı Programı bu haliyle sınırlı kalmayarak yeni özelliklerle zenginleşecektir. " dedikten sonra;

2 yıllık bir çalışma ile Android yazılımı kendim öğrendim. Programın yeniden kod yazılımını yaparak Veteriner Hekim olmayanların kullanamaması için üyelik kayıt sistemi oluşturup 2017 Ekim ayında  "Vet.Asistanı" yeni adıyla ve yeniliklerle ücretsiz Beta Versiyonunu Kullanıcıların öneri ve istekleri doğrultusunda geliştirmeye açık olarak meslektaşların kullanımına sundum.

 

 

Diğer Açıklamalarım:

 

Vet.Asistanı projesini 1998 yılında yapmaya başlayarak, 2002 ve 2003 yıllarında İstanbul Üniversitesin Öğrenci Kongrelerinde ilk defa Türkiye geneli duyurarak, 2010 yılında “Veteriner Asistan” ismiyle sınırlı olarak internete yükleyerek Veteriner Hekimlerin kullanımına sundum. 2015 Temmuz ayında “Vetasistanı” ismiyle İlk mobil versiyonunu piyasaya çıkarttım ve 2017 Ekim ayında da yalnızca Veteriner Hekimlerin kullanabileceği üyelik kayıt sistemi çalışma prensibi ile (güvenlik önlemi yaparak) “Vet.Asistanı” ismiyle Beta Versiyonunu Veteriner Hekimlerin kullanımına sundum.

Türkiye’de bu zamana kadar piyasaya benzer projeler de çıkmış olabilir ve hatta mesleki alanda ilk olduklarını da iddia edebilirler. Ancak diğer projelerin oluşum kronolojilerini ve yukarda belirttiğim “Vet.Asistanı” tarih kronolojisinde de görüleceği üzere “Vet.Asistanı” Veteriner Hekimliği alanında (semptomlardan Tanıya prensibi ile) Türkiye’de ilk başlatılan projedir. Bu nedenle “Vet.Asistanı” projesi diğer projelere benzemeyip, “Vet.Asistanı”  Türkiye’de diğerlerinden daha önce yapılmasından dolayı ancak diğer projeler “Vet.Asistanı”na benzeyebilirler. Ayrıca “Vet.Asistanı” projesi ticari amaçla değil tamamen mesleki alanda faydalılık esasına dayalı olarak yapılmaktadır.

Veteriner Hekimliği alanında benzer projelere ilham kaynağı olmaktan gurur duyar, benzer ya da daha farklı projelerin de çoğalmasını canı gönülden isterim.

 “Vet.Asistanı” projesinde yalnız olduğum için ve şimdilik android yazılımı öğrenebildiğim için maalesef ios işletim sistemli versiyonunu piyasaya çıkartamıyorum. Androd versiyonunu tamamen bitirmeden ios için yazılım öğrenmeye çalışmam projenin yarım kalmasına neden olacağından ios versiyonunu piyasaya çıkartmam daha uzun sürecek gibi görünmektedir. Ya da ios yazılımını bir Bilgisayar Mühendisine yaptırarak android ve ios işletim sistemli versiyonları en kısa sürede tamamlanabilir.

Veteriner Hekimlerin Google Play’den programı indirerek kullanmaları ile Kullanıcıların öneri ve istekleri doğrultusunda en kısa sürede Vet.Asistanı Programı bu haliyle sınırlı kalmayarak yeni özelliklerle zenginleşecektir.

 

 

 


          Tanıtım Sunusunu (Kullanma Klavuzu) indirmek için burayı Tıklayınız.

DUYURULAR

DUYURULAR
18-) AT Hastalıkları Semptomları ön çalışma olarak eklendi. Detaylı Bilgileri ise derleme çalışmaları bittikten sonra yüklenecektir. Güncel program versiyonu 1.15'tir (29 Temmuz 2018)

17-) Arı Hastalıkları eklendi. Güncel program versiyonu 1.14'dür (14 Temmuz 2018)

16-) Kanatlı Hastalıkları eklendi. Güncel program versiyonu 1.13'dür (14 Temmuz 2018)

15-) Balık Hastalıkları eklendi. Koyun Keçi Hastalıkları güncellendi. Güncel program versiyonu 1.12'dir (30 Haziran 2018)

14-) Koyun Keçi Hastalıkları sayısı 77’den 203’e yükseltilerek detaylı bilgileri eklenmiştir. Güncel program versiyonu 1.11'dur (29 Haziran 2018)

13-) 
Kedi-Köpek Hastalıkları sayısı 77’den 174’e yükseltilerek detaylı bilgileri eklenmiştir. Güncel program versiyonu 1.10'dur (01 Nisan 2018)

12-) Vet.Asistanı programını bilgisayardan kullanabilmek için (Özellikle iphone kullanıcılarına duyuru):

BlueStacks programı ile Vet.Asistanı programını (Tüm Android oyun ve uygulamaları) direkt olarak Windows veya Mac bilgisayarlarınızda çalıştırabilirsiniz. Resimli Detaylı anlatım bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Özellikle iphone kullanıcılarına duyuru:

Maalesef, ios yazılımını henüz öğrenemedim. Vet.Asistanı programı, android ile sınırlı kalmayarak ios içinde çözüm arayışlarım devam etmektedir. ios yazılımı için, Android versiyonunu tam olarak bitirdikten sonra kendim öğrenerek yapmam için daha uzun zamana ihtiyacım olacağından Vet.Asistanı programını kullanmak isteyen iphone kullanıcıları şimdilik isterlerse bilgisayarlarından yukarda bahsedilen BlueStacks programı ile kullanabilirler.

11-) Vet.Asistanı programı güncellenerek Kütüphane modülüne "Özel Kütüphanem" modülü eklenmiştir. (18 Ocak 2018)
Güncelleme yaptıktan sonra eğer program hiç çalışmaz ise: 
Telefonunuzda AYARLAR-- UYGULAMALAR--Vet.Asistanı--İZİNLER-- Tel iznini açmanız gerekir. 

 

10-) Vet.Asistanı Programı çalışma Hatası Giderilmiştir. Programı Google Play'den güncellemeniz gerekmektedir. Güncel program versiyonu 1.7 'dir. (07 Ocak 2018)
 

9-) Sığır Hastalıkları (özellikle Klinik Semptomları ve ilave hastalıklar eklenmiştir) verileri derlenerek Sığır Hastalıklarına ait Detaylı Bilgiler eklenmiştir. Sığır Hastalıklarına ait Laboratuvar ve Otopsi Bulguları daha sonra güncellenecek olup, Güncel program versiyonu 1.5'tir (07 Ocak 2018)

8-) İlaç Rehberinde tespit edilen bir hata düzeltilerek Yeni güncelleme yayınlanmıştır. Güncel program versiyonu 1.4'tür.  (10 Ekim 2017) 


7-) Güncelleme sonrası Yapılması gerekenler:
Güncelleme yaptıktan sonra:
Telefonun Ayarlar---Uygulamalar--- Vet.Asistanı---- Veriyi Sil (Temizle) seçeneklerini yapmalısınız. (10 Ekim 2017)

6-) Vet.Asistanı Programının ekran dizaynlarında (liste genişliklerinde) güncelleme yapılmıştır. 10 Ekim 2017'den önce yükleme yapan Kullanıcıların Google Play'den programı güncellemeleri gerekmektedir. (10 Ekim 2017)

5-) Vet.Asistanı Programının ekran dizaynlarında (liste genişliklerinde) bugün (9 Ekim 2017) içerisinde güncelleme yapılması planlanmaktadır. Güncelleme yayınlandığında bilgi verilecektir. (9 Ekim 2017)

4-) İos versiyonu hakkında: Maalesef. İos yazılımını henüz öğrenemedim. Tabi android ile sınırlı kalmayarak ios içinde çözüm arayışlarım devam etmektedir. (3 Ekim 2017)

3-) İLK YÜKLEMEDE: Vet.Asistanı Programını Telefonunuza yüklediğinizde çalışmadığı durumlarda aşağıdaki ayarları yapmanız gerekmektedir:
Telefonunuzun "Ayarlar" bölümüne girerek, 
"Uygulamalar" bölümüne girin,
"Vet.Asistanı" seçin
"İzinler" menüsünden
Telefon bilgilerinize erişim izni verin
programı yeniden çalıştırın.
Programı çalıştırarak, Kayıt işlemlerini tamamlayarak Programın içinden E-Posta gönder seçeneği kullanınız. Aksi takdirde üye bilgileriniz tarafımıza gelmediğinden üyelik kaydınızı tamamlayamayız.
Direkt E-Posta yollayacak iseniz: Tel No, Ad Soyadı, E-Posta ve Program içerisindeki Seri No ile birlikte istenilen belgelerden birinin örneğini herhangi bir iletişim kanalıyla da gönderebilirsiniz. (3 Ekim 2017)

2-) Hatırlatma, Talep ve Ricam:
Programın Beta Versiyonu olduğunu bu nedenle hatalar olabileceğini ve bu programın kullanıcıların geri bildirimleri ile hataların giderilmesi için de olduğunu unutmayınız. Bu nedenle:
Eğer program hakkında düşünceleriniz olumluysa; Projenin daha fazla kişiye ulaşması ve destek amacıyla Google Play’den puanlama yaparak Olumlu yorum yazabilirseniz ve Arkadaşlarınıza da programı duyurarak Programın geliştirilmesi için katkıda bulunabilirseniz çok memnun olurum.
Eğer olumsuz düşünüyorsanız da en azından 19 yıldır bu çalışma için harcadığım emeklerime saygı olarak, Google Play’de yorum yazma ma nızı ve oylamaya katılma ma nızı, ilk defa inceleyecek olan diğer kullanıcılarda da önyargı oluşturmamanız için olumsuz eleştirileri ve düşüncelerinizi bana özelden mesaj olarak yazmanızı rica ederim. Böylece eleştiri ve düşüncelerinizi değerlendirerek varsa hataları da düzeltebilirim.
Programın yapım hikâyesi için : Tıklayınız

Programın Kullanım Klavuzu için : Tıklayınız

(3 Ekim 2017)

1-) Merhaba Değerli Veteriner Hekim Meslektaşlarım ve Meslektaş Adaylarım. Uzun süren bir çalışma döneminden sonra (çok şükür) Vet.Asistanı (Semptomlardan Tanıya) programımın yenilenmiş olan (Veteriner Hekim olmayanların kullanmalarını engelleyici önlem alınarak) yeni versiyonunu, Mesleki alanda faydalı olabilmek adına Veteriner Hekimlerin ve öğrencilerin kullanımına sunuyorum. (30 Eylül 2017)

Saygılarımla
Veteriner Hekim
Mahmut YAZGAN

 

 


Programın Özellikleri
* Semptomlardan Tanıya
* Hastalıklar Hakkında Bilgiler
* Veteriner İlaç Rehberi
* Pratik Kullanım
*
Off Line Çalışabilmesi

ANKET
Programı Nasıl Buldunuz?
Çok Güzel 67
İyi 9
Orta 3
idare eder 1
Daha iyi olabilirdi 33

ZİYARETÇİ DEFTERİ
 

BestMaster
.....::::: Online Ziyaretçi :1 | Bugün :5 | Bugün Çoğul :6 | Toplam Tekil :25501 | Toplam Çoğul:43273 | İp No :3.227.2.109 :::::.....